امروز چهارشنبه , ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۴:۵۰

اصلاح هرم هیات علمی دانشگاه پیام نور

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور تاکید کرد: دانشگاه پیام نور در ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه در کنار دو وظیفه دیگر نقش بسزایی داشته است

دکتر محمدعلی کریمی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور با تاکید بر سه نقش محوری مورد تاکید سازمان یونسکو برای دانشگاهها، گسترش مرزهای دانش بشری، رفع نیازهای جامعه به کمک تربیت نیروهای متخصص و مرتفع نمودن مشکلات به کمک پژوهش و ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه را سه وظیفه و ماموریت اصلی دانشگاهها عنوان نمود.

وی نقش این دانشگاه در ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه به ویژه در اقصی نقاط محروم کشور را بسزا دانست. ایشان با اشاره به بستگی بی چون و چرای توسعه هر کشوری به بسترسازی لازم از طریق ارتقای علمی و فرهنگی مردم آن جامعه، هرگونه توسعه در جوامع امروزی را در گرو چنین ارتقایی قلمداد نمود.

کیفیت بخشی بیشتر به آموزش هدف اصلی دانشگاه پیام نور

دکتر کریمی با اشاره به کیفیت بالای آموزش در دانشگاه پیام نور در قیاس با اکثر دانشگاههای غیردولتی و حتی دولتی، افزایش بیشتر کیفیت آموزشی در این دانشگاه را جزو اهداف اصلی عنوان نمود. وی اصلاح هرم هیات علمی و تولید و عرضه کتب و محتواهای آموزشی کیفی تر را از اولویت های دانشگاه دانست. وی با اشاره به فراخوان های جذب هیات علمی سال ۹۲ دانشگاه و ثبت نام ۴۵۰۰ نفر در این فراخوان ها، معرفی حدود ۵۰ نفر واجدین دکتری تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاههای معتبر به عنوان هیات علمی به وزارت علوم و عدم جذب واجدین کارشناس ارشد را در همین راستا توصیف کرد.

دانشگاه پیام نور یک دانشگاه باز است و نه صرفا مجازی

مسئول اتاق فکر دانشگاه، دانشگاه پیام نور را یک دانشگاه باز اعلام کرد و افزود: این که بعضی افراد بی اطلاع دانشگاه پیام نور را یک دانشگاه مجازی معرفی کنند، صحیح نیست. وی با اشاره به سبقه ربع قرن فعالیت این دانشگاه در بعد از انقلاب گفت، تشکیل دانشگاه پیام نور در دهه شصت و در مقطع زمانی صورت گرفت که کمترین اثری از اینترنت و فضای مجازی امروزی وجود نداشت. ایشان با استناد به اساسنامه دانشگاه، دانشگاه پیام نور را به عنوان یک دانشگاه باز مشابه دانشگاههای باز دنیا قلمداد نمود که از همه شیوه های آموزشی محتوا محور به شکل حضوری، نیمه حضوری یا غیرحضوری برحسب نوع درس، رشته و مقطع تحصیلی استفاده می نماید.

دانشگاه پیام نور هرگز از ماموریت خود تخطی نکرده است

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور با رد ادعای خروج دانشگاه از ماموریت اصلی آن، طرح چنین مقولات و ادعاهایی را ناشی از عدم اطلاع از ماموریت آن به عنوان یک دانشگاه باز و بی توجهی به اساسنامه مصوب و ماموریت محوله از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست. وی همچنین با اشاره به گستره و دامنه فعالیت دانشگاههای باز دنیا، وجود و فعالیت در رشته های مختلف علمی علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی و میان رشته ای در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناس ارشد و دکتری در این دانشگاهها و اساسنامه قانونی و مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص را موید پایبندی دانشگاه به ماموریت آن دانست.

دستاورد های قابل توجه در حوزه آموزشی دانشگاه در دوره مدیریت جدید

دکتر کریمی آموزش الکترونیکی را از نقاط قوت دانشگاه پیام نور دانست و گفت : برگزاری کارگاههای آموزش الکترونیکی اعضای هیات علمی در سطح استانها، شکل گیری کمیته راهبردی آموزش الکترونیکی، تهیه و تصویب شیوه نامه تدوین محتواهای الکترونیکی، تهیه و تدوین آیین نامه های اصلاح شده آموزشی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و استخدام اعضای هیات علمی، احیای گروه های آموزشی، تغییر قابل توجه هرم هیات علمی به ویژه با مرتبه های علمی استاد و دانشیار، توقف روند خسران زای قبلی جذب کارشناسی ارشد مربی، اصلاح پرداخت حق الزحمه پرسنل از جمله اقداماتی دانست که در طی مدت نه چندان طولانی مدیریت جدید صورت گرفته است.

فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور بسیار باسواد و نمرات و معدل آنها واقعی و سختگیرانه است

دکتر کریمی با اشاره به تعداد بالای قبولی فارغ التحصیلان این دانشگاه در بهترین دانشگاه های کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری گفت: فارغ التحصیلان این دانشگاه نسبت به بسیاری از دانشگاههای دیگر وضعیت علمی بهتری دارند و چنانچه صحبت از افزایش کیفیت می کنیم این بدان معناست که ما اکنون باید به سمت شرایط آرمانی حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: شاید از لحاظ نمره آزمون سنجش بهترین داوطلبان وارد دانشگاه پیام نور نشوند، اما با استناد به نتایج، ارزیابی و میزان قبولی های مقاطع بالاتر تحصیلی در آزمونهای سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور وضعیت مطلوبی دارند و بسیاری از آنها در مقطع تحصیلی بالاتر در دانشگاههای معتبر دولتی قبول میشوند. چنین وضعیت مطلوبی ناشی از منابع و محتواهای یکسان و آزمون های سخت و متمرکز دانشجویان در این دانشگاه است. کسب نمره و معدل بالا در این دانشگاه سخت کوشی بسیار زیادی نیاز دارد. بنده معتقدم معدل دانشجویان دانشگاه پیام نور با احتساب ضریبی حدود ۱٫۲ قابل قیاس با اکثر دانشگاههای دولتی و غیردولتی دیگر است.

این بدین معناست که یک فرد فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه با معدل ۱۴ انصافا قابل قیاس با معدلی معادل حدود ۱۷ در اکثر دانشگاهها به جز چند دانشگاه شناخته شده می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شروع گفتگو
پشتیبانی
پشتیبانی خرید نمونه سوالات
پاسخگویی فقط برای دانشجویانی که بعد از خرید سوالات دچار مشکل شده اند