امروز دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۳:۰۶

دانشگاه پیام‌نور هرگز از ماموریت خود تخطی نکرده است

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام‌نور با رد ادعای خروج این دانشگاه از ماموریت اصلی آن، طرح چنین مقولات و ادعاهایی را ناشی از عدم اطلاع از ماموریت آن به عنوان یک دانشگاه باز و بی توجهی به اساسنامه مصوب و ماموریت محوله از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست.
محمدعلی کریمی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور در نهمین گردهمایی معاونان و مدیران آموزشی دانشگاه‌های پیام نور کشور در بوشهر با تاکید بر سه نقش محوری مورد تاکید سازمان یونسکو برای دانشگاه‌ها، گسترش مرزهای دانش بشری، رفع نیازهای جامعه به کمک تربیت نیروهای متخصص و مرتفع کردن مشکلات به کمک پژوهش و ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه را سه وظیفه و ماموریت اصلی دانشگاه‌ها عنوان کرد.

وی علاوه بر سهیم دانستن دانشگاه پیام نور در دو مقوله اول، نقش این دانشگاه در ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه به ویژه در اقصی نقاط محروم کشور را بسزا دانست.

وی با اشاره به بستگی بی چون و چرای توسعه هر کشوری به بسترسازی لازم از طریق ارتقای علمی و فرهنگی مردم آن جامعه، هرگونه توسعه در جوامع امروزی را در گرو چنین ارتقایی قلمداد کرد.

کریمی با اشاره به کیفیت بالای آموزش در دانشگاه پیام نور در قیاس با اکثر دانشگاه‌های غیردولتی و حتی دولتی، افزایش بیشتر کیفیت آموزشی در این دانشگاه را جزو اهداف اصلی عنوان کرد.

وی اصلاح هرم هیات علمی و تولید و عرضه کتب و محتواهای آموزشی کیفی تر را از اولویت‌های دانشگاه دانست.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور با اشاره به فراخوان‌های جذب هیات علمی سال ۹۲ دانشگاه و ثبت نام ۴۵۰۰  نفر در این فراخوان ها، معرفی حدود ۵۰ نفر واجدین دکتری تخصصی فارغ التحصیل از دانشگاه‌های معتبر به عنوان هیات علمی به وزارت علوم و عدم جذب واجدین کارشناس ارشد را در همین راستا توصیف کرد.

مسئول اتاق فکر دانشگاه، دانشگاه پیام نور را یک دانشگاه باز اعلام کرد و افزود: این که بعضی افراد بی اطلاع دانشگاه پیام نور را یک دانشگاه مجازی معرفی کنند، صحیح نیست.

وی با اشاره به سبقه ربع قرن فعالیت این دانشگاه در بعد از انقلاب گفت: تشکیل دانشگاه پیام نور در دهه شصت و در مقطع زمانی صورت گرفت که کمترین اثری از اینترنت و فضای مجازی امروزی وجود نداشت.

کریمی با استناد به اساسنامه دانشگاه، دانشگاه پیام نور را به عنوان یک دانشگاه باز مشابه دانشگاه‌های باز دنیا قلمداد کرد که از همه شیوه های آموزشی محتوا محور به شکل حضوری، نیمه حضوری یا غیرحضوری برحسب نوع درس، رشته و مقطع تحصیلی استفاده می‌کند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور با رد ادعای خروج دانشگاه از ماموریت اصلی آن، طرح چنین مقولات و ادعاهایی را ناشی از عدم اطلاع از ماموریت آن به عنوان یک دانشگاه باز و بی توجهی به اساسنامه مصوب و ماموریت محوله از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست.

وی همچنین با اشاره به گستره و دامنه فعالیت دانشگاه‌های باز دنیا، وجود و فعالیت در رشته‌های مختلف علمی علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی و میان رشته‌ای در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناس ارشد و دکتری در این دانشگاه‌ها و اساسنامه قانونی و مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در این خصوص را موید پایبندی دانشگاه به ماموریت آن دانست.

کریمی آموزش الکترونیکی را از نقاط قوت دانشگاه پیام نور دانست و گفت: برگزاری کارگاه‌های آموزش الکترونیکی اعضای هیات علمی در سطح استان‌ها، شکل گیری کمیته راهبردی آموزش الکترونیکی، تهیه و تصویب شیوه نامه تدوین محتواهای الکترونیکی، تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های اصلاح شده آموزشی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و استخدام اعضای هیات علمی، احیای گروه‌های آموزشی، تغییر قابل توجه هرم هیات علمی به ویژه با مرتبه‌های علمی استاد و دانشیار، توقف روند خسران زای قبلی جذب کارشناسی ارشد مربی، اصلاح پرداخت حق الزحمه پرسنل از جمله اقداماتی دانست که در طی مدت نه چندان طولانی مدیریت جدید صورت گرفته است.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه پیام نور با رد ادعای خروج دانشگاه از ماموریت اصلی آن، طرح چنین مقولات و ادعاهایی را ناشی از عدم اطلاع از ماموریت آن به عنوان یک دانشگاه باز و بی توجهی به اساسنامه مصوب و ماموریت محوله از جانب شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست.

وی با اشاره به تعداد بالای قبولی فارغ التحصیلان این دانشگاه در بهترین دانشگاه‌های کشور در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری گفت: فارغ التحصیلان این دانشگاه نسبت به بسیاری از دانشگاه‌های دیگر وضعیت علمی بهتری دارند و چنانچه صحبت از افزایش کیفیت می کنیم این بدان معناست که ما اکنون باید به سمت شرایط آرمانی حرکت کنیم.

وی تصریح کرد: شاید از لحاظ نمره آزمون سنجش بهترین داوطلبان وارد دانشگاه پیام نور نشوند، اما با استناد به نتایج، ارزیابی و میزان قبولی‌های مقاطع بالاتر تحصیلی در آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ التحصیلان دانشگاه پیام نور وضعیت مطلوبی دارند و بسیاری از آنها در مقطع تحصیلی بالاتر در دانشگاه‌های معتبر دولتی قبول می‌شوند. چنین وضعیت مطلوبی ناشی از منابع و محتواهای یکسان و آزمون‌های سخت و متمرکز دانشجویان در این دانشگاه است. کسب نمره و معدل بالا در این دانشگاه سخت کوشی بسیار زیادی نیاز دارد. بنده معتقدم معدل دانشجویان دانشگاه پیام نور با احتساب ضریبی حدود ۲/۱ قابل قیاس با اکثر دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی دیگر است.

وی خاطرنشان کرد: این بدین معناست که یک فرد فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی این دانشگاه با معدل ۱۴ انصافا قابل قیاس با معدلی معادل حدود ۱۷ در اکثر دانشگاه‌ها به جز چند دانشگاه شناخته شده است.

گفتنی است نهمین گردهمایی معاونین و مدیران آموزشی دانشگاه پیام نور کشور در روزهای ۲۸ و۲۹ آبان به میزبانی دانشگاه پیام نور استان بوشهر برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شروع گفتگو
پشتیبانی
پشتیبانی خرید نمونه سوالات
پاسخگویی فقط برای دانشجویانی که بعد از خرید سوالات دچار مشکل شده اند