امروز دوشنبه , ۲۶ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱:۳۸

دانشجویان دانشگاه پیام نور دوره‌های فنی و حرفه‌ای می‌گذرانند

رییس دانشگاه پیام نور استان همدان گفت: دانشگاه گذراندن دوره‌های فنی و حرفه‌ای و ارتباط داشتن با پارک علم و فناوری را در اولویت برنامه‌هایش قرار داده است.

به گزارش (ایسنا) – منطقه همدان، دکتر صفی‌الله صفایی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به اینکه کلاس‌های دانشگاه پیام نور نسبت به سایر دانشگاه‌ها کمتر برگزار می‌شود، خللی در عملکرد دانشگاه نداشته و این محدودیت برای دانشگاه به فرصتی برای پیشرفت تبدیل شده است. به این صورت که دانشگاه گذراندن دوره‌های فنی و حرفه‌ای و ارتباط داشتن با پارک علم و فناوری را در اولویت برنامه‌هایش قرار داده است.

وی تاکید کرد: هدف دانشگاه پیام نور آموزش دانشجویان متخصص و آشنا با صنایع و نیازهای روز جامعه است، دانشگاه از لحاظ امکانات آزمایشگاهی وضعیت مطلوبی دارد و با این وجود باز هم به دنبال بروز رسانی تجهیزات هستیم.

صفایی خاطرنشان کرد: طبق طرح ساماندهی رشته‌ها قرار است اگر رشته‌ای در یک مرکز وجود دارد، با توجه به امکانات آزمایشگاهی و اساتید آن رشته، در مرکزهای همجوار ارائه نشود.

رییس دانشگاه پیام نور همدان اعلام کرد: هدف اصلی دانشگاه پیام نور کاربردی کردن پژوهش‌هاست نه اینکه مقاله‌ای چاپ شود و در کتابخانه‌ها خاک بخورد. دانشگاه پیام نور به دنبال کاربردی و عملی کردن راهکارها و پیشنهادات ارائه شده توسط مهندسان و پژوهشگران است.

وی تاکید کرد: آمال و هدف همه کشورها دسترسی به توسعه و پیشرفت است. ما نیز به دنبال پیشرفت اسلامی در چارچوب قوانین اسلامی هستیم؛ به طوری که این مهم جز با بالا رفتن شاخص‌های انسانی از قبیل بهداشت، تحصیل، آموزش و مسکن محقق نمی‌شود و این شاخص‌ها جز با افزایش تولیدات علمی بالا نمی‌روند. همچنین لازم است تولیدات علمی کاربردی شوند تا رفاه اجتماعی مردم تامین شود و به آن رشد توسعه و اقتصاد مورد نظر دست یابیم.

صفایی افزود: کشور از لحاظ چاپ مقاله در ISI مقام شانزدهم را دارد و بالاتر از کشورهایی نظیر ترکیه و هلند قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه به دنبال تحریم اقتصادی و اجرای اقتصاد مقاومتی اهمیت و اولویت پژوهش دو چندان شده است، خاطرنشان کرد: دانشگاه پیام نور استان همدان دارای ۳۰ هزار دانشجو و ۱۳۰ عضو هیات علمی است که از این تعداد سه نفر جزو پژوهشگران برتر استانی شناخته شده‌اند. این دانشگاه تاکنون پنج همایش با موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه برگزار کرده است و به مدد این ارتباط ۲۳ نفر از دانشجویان فارغ التحصیل جذب صنایع شده‌اند.

صفایی ادامه داد: طبق ارتباط صورت گرفته با مدیران صنایع، نیازها و تخصص‌های مورد نیاز و مشکلات آنها شناسایی شده و متناسب با آنها و با همکاری سازمان فنی و حرفه‌ای دانشجویان آموزش دیده و دوره‌های لازم را گذرانده و جذب صنعت استان شده‌اند.

وی با اشاره به آمارهای ارائه شده توسط دبیرخانه شورای پژوهشی دانشگاه پیام نور گفت: این دبیرخانه از سال ۸۷ تا سال ۹۲، ۹ همایش با موضوعات متفاوت و پنج همایش با موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه برگزار کرده است که در این همایش‌ها به نوبت از مدیران صنایع و کارخانه‌ها دعوت به عمل آمده، جلسه هم اندیشی با اعضای انجمن‌های علمی برپا کرده و به بیان راهکارها و دیدگاه های علمی و عملی پرداخته‌اند.

رییس دانشگاه پیام نور همدان اضافه کرد: اساتید دانشگاه در این مدت ۱۶۱ طرح پژوهشی انجام داده‌اند که از این تعداد ۱۳۵ طرح به اتمام رسیده است. همچنین ۴۳ کارگاه پژوهشی و تخصصی برگزار شده است. ۱۸۲ مقاله در همایش‌ها ارائه شده و ۲۴۱ مقاله نیز در نشریات علمی – پژوهشی و ISI وISC به چاپ رسیده است.

وی به آسیب شناسی حوزه پژوهش پرداخت و گفت: ما در این حوزه سه آسیب داریم؛ سطحی‌نگری و تکرار مکررات و انجام دوباره کارهای دیگران یکی از این آسیب‌هاست. در حالی که پژوهش‌ها باید در ادامه کارهای قبلی دیگران باشد نه تکرار کارهای انجام شده توسط آنها. همچنین پژوهش‌های ما عمدتا به صورت درونی است و در کشور ساختاری وجود ندارد که این پژوهش‌ها را ساماندهی کند و پژوهشگران را با هم مرتبط سازد و هر پژوهشگری به صورت مجزا برای خود کار می‌کند.

وی کم اهمیت بودن آموزش را از دیگر آسیب‌های حوزه پژوهش برشمرد و افزود: آموزش در دانشگاه‌های ما باید به صورتی باشد که برای کشور پژوهشگر، محقق و نوآور تربیت کند نه فقط به دانشجویان مدرکی ارائه داده شود و آنها فارغ‌التحصیل شوند. طرح‌های پژوهشی معرفی شده توسط دانشجویان، در شورای پژوهشی استان مطرح می‌شود و اگر طرح قابل توجه و اجرا و مفید باشد توسط شورا تصویب و از بودجه اعتبارات طرح‌های پژوهشی تامین اعتبار می‌شود.

وی تاکید کرد: دانشگاه پیام نور از سال ۹۱ دارای دفتر ارتباط با صنعت است و این دفتر توسط دانشجویان رشته صنایع اداره می‌شود. همچنین در نظر داریم با هماهنگی پارک علم و فناوری نخستین شرکت دانش بنیان را در این دانشگاه تاسیس کنیم.

صفایی در پایان گفت: در حوزه اجتماعی مشکلات عدیده‌ای داریم که این مشکلات حل نمی‌شود مگر با دیدی علمی. در ایران برای پژوهش‌ها سیستم رفت و برگشت وجود ندارد، به این صورت که اگر پژوهشی صورت گرفت آن پژوهش وارد سیستم آموزشی و زندگی مردم شده و بازخورد آن دیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شروع گفتگو
پشتیبانی
پشتیبانی خرید نمونه سوالات
پاسخگویی فقط برای دانشجویانی که بعد از خرید سوالات دچار مشکل شده اند