امروز دوشنبه , ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ساعت ۹:۳۹

ارتقای کیفیت نیاز امروز دانشگاه پیام نور/عدم فشار به سرپرست جدید دانشگاه پیام نور برای انتخاب معاونان

ابوالفضل فراهانی سرپرست سابق دانشگاه پیام نور در مراسم معارفه محمدعلی سرلک به عنوان سرپرست جدید این دانشگاه، گفت: دانشگاه پیام نور در دهه خدمت از مدیران بیرو از دانشگاه بهره‌مند شد مدیرانی عادل، توانمند و سرشناس که توانستند بنیان دانشگاه را محکم پایه‌ریزی کنند.

وی افزود: اواسط دهه دوم بدنه دانشگاه به این نتیجه رسید که نیروهای درون دانشگاه می‌توانند دانشگاه را مدیریت کنند. البته در آن زمان این مسئله به نتیجه مثبتی نرسید. اگرچه این اتفاق و این درخواست در انتهای دهه دوم منسجم‌تر مطرح شد و آمادگی برای انجام این کار کاملاً محسوس بود.

فراهانی ادامه داد: در بیست و چهارمین سال عمر دانشگاه در یک حرکت مطالعه‌ شده‌تر و قانونی‌تر این مطالبه مطرح شد و در کنار رویکرد دولت تدبیر و امید که اتکاء و اعتماد به درون سازمان‌های زیرمجموعه افتاد این اتفاق در دانشگاه پیام نور توسط فرجی دانا صورت گرفت که لازم است از وزیر وقت قدردانی کنیم.

وی ادامه داد: فرهادی وزیر علوم جدید نیز روند گذشته را ادامه داد و سرلک را به عنوان سرپرست جدید دانشگاه در نظر گرفت. من از همکاران خودم می‌خواهم نهایت همکاری را با سرپرست جدید که فردی علمی و توانمند است داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: من در گذشته این سؤال را داشتم که چرا دانشگاه پیام نور با این تعداد نیرو نمی‌تواند یک عضو از خودش را برای مدیریت در اختیار داشته باشد.

سرپرست سابق دانشگاه پیام نور تصریح کرد: در زمانی که به عنوان سرپرست در این دانشگاه فعالیت کردم به توانایی‌های پنهان نیروهای این دانشگاه پی بردم و امروز با اطمینان بیشتر می‌گویم این دانشگاه می‌تواند به بهترین شکل ممکن خودش را اداره کند.

وی اظهار داشت: دانشگاه پیام نور به پاس‌داشت اعتماد و در پاسخ به خواسته دولت،‌ مجلس و مردم ارتقای کیفیت را در این دوره سرلوحه کار خودش قرار داد. کیفیت بخشی از اهم برنامه‌های دانشگاه است.

فراهانی تأکید کرد:‌ ایجاد مبادله بین کمیت و کیفیت از اولویت‌های دانشگاه لحاظ شد و توجه بیشتر به تقاضای اجتماعی و استقلال دانشگاه مورد توجه قرار گرفت و نقشه اجرایی این کار در ماه‌های اول تدوین شد و با رعایت اخلاق، جلب مشارکت عمومی و خرد جمعی به اجرا گذاشته شد.

سرپرست سابق دانشگاه پیام نور خاطرنشان کرد: امروز یک سال از اجرای این برنامه چهارساله می‌گذرد و در تمام شاخص‌های معطوف به کیفیت دانشگاه رشد چشمگیری داشته است.

وی گفت: دانشگاه پیام نور در حوزه کتاب در یک سال گذشته یک رشد سه برابری داشته‌ و در ارتقای هیأت علمی رشدی نزدیک به دو برابر داشته است.

فراهانی ادامه داد: فعالیت دانشگاه در حوزه بین‌الملل رشد چشمگیر و مناسبی داشت ضمن اینکه بسترسازی خوبی برای این کار شد و برای اولین بار دوره دکترا در مرکز دوبی و سطح برون‌مرزی فعال شد.

وی گفت: تولید محتوا به خصوص توسعه فضای مجازی، تجهیز آزمایشگاه‌ها، تولید مقالات و فعالیت‌های پژوهشی نیز از رشد ۱٫۱ تا ۱٫۷ برخوردار بوده است.

سرپرست سابق دانشگاه پیام نور خاطرنشان کرد: تلویزیون مجازی دانشگاه تمام کارش انجام شد و امروز قراردادش نوشته شد. برخی از فعالیت‌های فرهنگی نیز در دانشگاه برای اولین بار بود که انجام می‌شد.

وی در ادامه به برخی از فعالیت‌های دیگر که در دوره مدیریتش در دانشگاه پیام نور داشت اشاره کرد و گفت: ساماندهی وضعیت هیأت علمی دانشگاه معضل جدی دانشگاه پیام نور بود. در آخرین جذب ۴هزار و ۹۵۰ نفر متقاضی در این رابطه وجود داشت در حالیکه فقط ۵۶ نفر شرایط عضویت در هیأت علمی را داشتند.

فراهانی تأکید کرد: ساماندهی رشته‌های تکمیلی یکی دیگر از کارهایی بود که برای آن تلاش شد. نقل و انتقال معضل خاص دانشگاه پیام نور است ۷۰۰ نفر اعضای هیأت علمی تقاضای انتقال دارند. این مسئله نیز سامان‌دهی شد.

وی خاطرنشان کرد: ساماندهی رشته‌های تحصیلی کار بزرگ دیگری بود که انجام شد. ۷۲۰ رشته تحصیلی که جز زیان برای دانشگاه ثمری نداشت جمع شد و برای واحدهای زیان‌ده نیز برنامه‌ریزی کردیم.

سرپرست سابق دانشگاه پیام نور گفت: شاید در انجام برخی کارها نارضایتی‌هایی هم پیش آمده باشد ولی هدف ما تلاش برای ارتقای کیفیت و رساندن دانشگاه پیام نور به یک جایگاه مناسب است.

فراهانی در ادامه با اشاره به لزوم توسعه کیفی در دانشگاه پیام نور تصریح کرد: البته که من به توسعه کمی اعتقاد دارم به خصوص در دهه ۷۰ و از کسانی که در این راستا تلاش کردند قدردانی می‌کنم. درست نیست که امروز ما فقط نقاط منفی توسعه کمی را بگوییم. البته امروز دانشگاه‌ پیام نور باید بیشتر به سمت توسعه کیفی حرکت کند.

وی افزود: با توجه به معضلاتی که در گذشته وجود داشت دانشگاه پیام نور به داد آموزش عالی کشور رسید نباید به نقاط منفی توسعه کمی اشاره کرد توسعه کمی بسترساز توسعه کیفی است. البته دانشگاه پیام نور امروز باید بیشتر از گذشته به توسعه کیفی توجه کند

فراهانی خاطرنشان کرد: حدود ۱۱۰ حکم استخدامی در گذشته صادر شد و نزدیک به ۲۰۰میلیارد تومان بدهی همکاران را پرداخت کردیم. امروز دانشگاه پیام نور هیچگونه مشکل مالی ندارد و زمانی این دانشگاه را تحویل می‌دهیم که سرپرست جدید به ادامه کار از لحاظ مالی مشکلی نخواهیم داشت.

سرپرست سابق دانشگاه پیام نور، تأکید کرد: ثبات استخدامی همکاران ما یکی از مشکلاتی است که همکاران با آن روبرو هستند و این مسئله یکی از اصلی‌ترین مسائل بود که در دستور کار ما قرار گرفت ولی متأسفانه با توجه به مشکلاتی که وجود داشت هنوز اجرایی نشده است.

وی افزود: یکی دیگر از مسائل بحث ترمیم حقوق همکاران ما در دانشگاه پیام نور است. این مسئله نیز در دستور کار ما قرار گرفت و تلاش کردیم مشکلات همکاران خود را در این بخش رفع کنیم.

فراهانی ادامه داد: ۵۰۰ نفر عضو بلاتکلیف در دانشگاه پیام نور داشتیم که مشکل ۵۰درصد کارمندان بلاتکلیف ما حل شد.

وی در ادامه به مشکلاتی که دانشگاه پیام نور در گذشته با آن روبرو بود اشاره کرد و گفت: شورای گسترش آموزش عالی قبلاً هر دو هفته یک بار جلسه داشت ولی امروز چهار ماه است که جلسه تشکیل نشده است و این مسئله مشکلاتی برای دانشگاه پیام نور به همراه خود داشته است.

سرپرست سابق دانشگاه پیام نور ، اظهار داشت: مجلس باید برای برطرف کردن مشکلات به دانشگاه پیام نور کمک کند و امیدواریم هرچه زودتر حکم سرپرستی آقای سرلک به ریاست تبدیل شود.

وی در ادامه با بیان اینکه باید به تصمیم وزارت علوم در رابطه با دانشگاه پیام نور احترام گذاشت، گفت: همه همکاران ما در دانشگاه پیام نور به طور جدی از سرپرست جدید حمایت کنند، وی برای رشد و ارتقای دانشگاه به طور جدی نیاز به حمایت دارد.

فراهانی تأکید کرد: بیش از ۱۰۰ نفر در دانشگاه پیام نور آمادگی دارند که در پست‌های معاونت این دانشگاه فعالیت کنند. من از همه مخصوصاً خواص دانشگاه می‌خواهم اجازه بدهند سرپرست جدید خودش معاونانش را انتخاب کند و به وی از طریق پیام، وایبر، چت و وسایل مختلف فشار نیاورید و اجازه دهید با دیدگاهی که دارد معاونان خودش را انتخاب کند.

وی در خاتمه اظهار داشت: قرار بود امروز بیست و پنجمین سال تأسیس دانشگاه پیام نور برگزار شود که امیدواریم در آینده این مراسم با همت سرپرست جدید به بهترین شکل برگزار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

شروع گفتگو
پشتیبانی
پشتیبانی خرید نمونه سوالات
پاسخگویی فقط برای دانشجویانی که بعد از خرید سوالات دچار مشکل شده اند